Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Transformarea unei functii de personal contractual in ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Transformarea unei functii de personal contractual in functionar public

Sunt angajata in cadrul DGASPC Braila din anul 1999, iar ca si psiholog din anul 2006 personal contractual in subordinea Consiliului Judetean.Va rog sa-mi spuneti daca pot solicita(daca am suport legal) transformarea postului contractual in functionar public( am solicitat verbal d-nei director adjunct si raspunsul a fost nu, fara explicatii).Ma intereseaza daca am suport legal(directorii sunt razbunatori si nu vreau sa ma trezesc ca imi desfiinteaza postul(sunt in stare). Multumesc mult!
Ma intereseaza sa devin functionar public, in speranta ca in viitor ma pot transfera in cadrul altei directii din alt oras(in acea directie psihologii din cadrul compartimentului adoptii sunt functionari publici). Multumesc!
Nu se poate transforma un post public din contractual in functionar public. Daca in organigrama institutiei si in legislatia aplicabila functiei dvs se prevede ca postul e de natura contractuala, atunci asa veti ramane. Daca e un post de functionar public atunci va trebui organizat concurs pentru ocuparea lui, nu se poate trece pe acest post in alt mod.
Multumesc! Si totusi cum pot ,,patrunde'' legal ca si contractual intr-o institutie cu acelasi profil din alt judet?
Prin transfer daca exista o functie disponibila.